Dieta dhe të ushqyerit: Ushqime anti-virale dhe imunitare për të luftuar kundër infeksioneve si Coronavirus

Pikat kryesore

 

Kujdesuni për shëndetin tuaj dhe mbroni të tjerët gjithashtu nga sëmundja e koronavirusit – COVID-19 duke ndjekur masat themelore mbrojtëse të udhëzuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe gjithashtu duke marrë një dietë të shëndetshme duke përfshirë ushqimet, erëzat dhe shtesat e duhura (ushqimin) e duhur me anti -vetitë virale dhe anti-inflamatore, të cilat mund të rrisin sistemin tuaj imunitar dhe të përgatisin trupin tuaj për të luftuar kundër virusit. Qëndro në shtëpi!

Masat Themelore Mbrojtëse kundër Koronavirusit 

 • Lani duart shpesh me ujë dhe sapun. Pastroni duart tuaja shpesh me një pastrues dore për formulim me bazë alkooli, pasi vret viruset që mund të jenë në duar.
 • Shmangni prekjen e fytyrës (sidomos syve, hundës dhe gojës) me duar për të shmangur infeksionet, nëse duart nuk janë të pastra.
 • Mbuloni gojën dhe hundën me ind kur kolliteni ose teshtini dhe hidhni indet menjëherë në një kosh.
 • Mbani distancën shoqërore duke shmangur mbledhjet shoqërore, duke ruajtur të paktën 6 metra distancë midis jush dhe kujtdo që kollitet dhe teshtin.
 • Qëndroni në shtëpi dhe kërkoni ndihmë mjekësore në rast të etheve të larta, kollës së re të vazhdueshme dhe vështirësive të frymëmarrjes, në mënyrë që siguruesit e kujdesit shëndetësor t’ju drejtojnë në institucionin e duhur.
 • Udhëtoni në transportin publik vetëm nëse keni nevojë dhe punoni nga shtëpia nëse është e mundur.

Dieta dhe të ushqyerit: Ushqime anti-virale dhe imunitare për të luftuar kundër infeksioneve si Coronavirus

1. Acid Shikimic që përmban Ushqime (p.sh .: Anise Star)

 

Përfshirja e aromës së njohur anise Star në dietën tuaj do të jetë e dobishme pasi është e pasur me acid Shikimic, një përbërës me veti të forta antivirale. Acidi Shikimic është një përbërës aktiv i një ilaçi anti-viral që përdoret për të trajtuar dhe parandaluar infeksione të tilla si gripi A dhe gripi B.

2. Ushqime të pasura me lektinë (p.sh .: presh, hudhër, qepë, etj)

 

Lektinat janë proteina të cilat lidhen me karbohidratet dhe gjenden në lloje të ndryshme të ushqimit duke përfshirë:

 • fruta dhe perime të tilla si presh, hudhër, qepë, jackfruit dhe banane;
 • bishtajore të tilla si kikirikë dhe fasule në veshka; dhe
 • drithëra të tillë si gruri.

Lektinat mund të pengojnë shumëzimin e viruseve duke bashkëvepruar me glikoproteinat e mbështjellura virale (proteina të lidhura me karbohidrate) duke çuar në grumbullimin e viruseve dhe parandalimin e tyre nga infektimi i qelizave tona. Lektinat e ndryshme bimore si lektina e izoluar nga preshi i quajtur APA, kanë veti të forta antivirale dhe janë frenues të fuqishëm të koronavirusit

3. Shtesa zinku dhe ushqime të pasura me quercetin (zarzavate panxhari, speca, kos grek etj)

 

Studimet in vitro tregojnë se zinku frenon aktivitetin e polimerazës së ARN të koronavirusit dhe bllokon shumëzimin e ARN virale; kështu që konsumimi i suplementeve të zinkut dhe ushqimeve të pasura me zink do të jetë i dobishëm në luftimin e infeksioneve dhe sëmundjeve virale.

Ushqimet e pasura me zink përfshijnë:

 • Fara kungulli
 • Chickpeas
 • Fasule të zeza
 • Zarzavate panxhar
 • Kos grek
 • cashews
 • Djath Ceder
 • oysters

Sidoqoftë, Zinku hyn në qelizë përmes kanaleve jonike dhe jonoforët e zinkut lehtësojnë transportin e zinkut brenda qelizës.

Quercetin, një flavonoid dietik, ka veti antioksiduese dhe anti-virale dhe vepron si një jonofor zink që ndihmon në transportimin e zinkut përmes membranës plazmatike, e cila është efektive në ndalimin e replikimit të ARN virale.

Ushqimet e pasura me quercetin përfshijnë:

 

Qepetmollë

Manaferrat

Peppers

rrush

Çaj

 

Këto ushqime të pasura me quercetin mund të kenë veti anti-virale dhe mund të ndihmojnë trupin të përgatitet për të luftuar kundër koronavirusit.

4. Ushqime të Pasura me Vitaminë C (p.sh .: Frutat Agrumet, Panxhari, Specat etj)

 

Vitamina C është një antioksidant i fortë dhe ndihmon në mbështetjen e një sistemi të fortë dhe efektiv imunitar. Shtë një nga nxitësit më të mëdhenj të imunitetit nga të gjithë. I rregullt marrja e Vitaminës C mund të zvogëlojë kohëzgjatjen e të ftohtit

Ushqimet e pasura me vitaminë C përfshijnë:

 • Frutat agrume (të tilla si portokall, limon, grejpfrut dhe limon)
 • panxhar
 • Papaja
 • piper i kuq
 • Piper i gjelber
 • Speca të verdhë
 • Patate e embel
 • Kështjellë
 • luleshtrydhe
 • Brokoli
 • Spinaq mustardë

Mungesa e Vitaminës C mund të çojë në rritjen e ndjeshmërisë ndaj infeksioneve.

5. Ushqime të pasura me vitaminë D

 

Mungesa e Vitaminës D shoqërohet me një rrezik në rritje të infeksionit respirator akut viral . Studime të ndryshme gjithashtu tregojnë se plotësimi i vitaminës D mund të mbrojë kundër infeksioneve të traktit respirator akut. Shtesat e vitaminës D dhe marrja e ushqimeve të pasura me Vitamina D si pjesë e dietës sonë mund të jenë të dobishme dhe mund të shtohen në listën e ushqimeve anti-virale për t’u marrë parasysh, ndërsa përgatisni trupin për të luftuar kundër koronavirusit.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *